Patron

 

Odszedłeś od nas Księże Proboszczu

My zostaliśmy sami

Lecz choć u Boga sprawujesz Mszę Św.

To ciągle jesteś z nami.

 

KSIĄDZ KANONIK

TADEUSZ STOKOWSKI, ŻYŁ LAT 66

ZAŁOŻYCIEL i PROBOSZCZ PARAFII

W MICHALCZENIE

PRZYBYŁ DO NAS W ROKU 1957

 

Życiorys i droga do kapłaństwa

    

         Ksiądz Tadeusz Stokowski Patron PSP w Watraszewie  urodził się w Łowiczu 26 grudnia 1923 roku o godzinie 7 rano. Był czwartym dzieckiem w rodzinie. W domu była bieda. Ojciec był dorożkarzem, matka uprawiała kawałek dzierżawionego pola. Mieli jedną krowę, prosiaka oraz parę kur. Gdy matka Tadeusza zorientowała się, że jest w ciąży przeraziła się, że nie podoła wychować kolejnego dziecka. To sprawiło, iż pomyślała nawet o usunięciu ciąży. Pewnego dnia przerażona tą myślą weszła do Kościoła, upadła na kolana i płacząc prosiła Boga by darował jej grzeszną myśl. „Boże - prosiła, spraw aby dziecko, które urodzę było Twoim sługą, by, choć chorągiew kościelną nosiło podczas procesji”. Nie śmiała nawet pomyśleć, że ją biedną stać będzie by syn jej został księdzem.

Ksiądz Tadeusz miał trochę żalu do matki, że go nie ochrzciła imieniem Szczepan dlatego też takie imię przyjął na Bierzmowaniu. Jak każde dziecko z biednej rodziny pomagał w gospodarstwie. Od ósmego roku życia pasł krowę. W niedzielę wychodził z krową o czwartej rano, brał worek i gdy krowa jadła on śpiewał Godzinki i rwał zielsko.

O 8:00 pędził krowę do domu ciągnąc za sobą pełen worek trawy. Szybko mył się i biegł do kościoła na godzinę 9 na Mszę Św.

Od dziewiątego roku życia chodził z pielgrzymką do Matki Bożej Miedniewieckiej.

Służył do Mszy Św. najczęściej u Sióstr Bernardynek w Łowiczu. Idąc do Matki Bożej Miedniewickiej kobiety łowickie opiekowały się małym Tadzikiem poruszone jego gorącą wiarą i wytrwałością.

W czasie okupacji 15-letni wówczas Tadeusz, przyprowadził ośmioletniego chłopca, którego Niemcy odłączyli od matki, wywożąc ją do Niemiec. Dzieciak spał po komórkach, głodny i zawszony. Przyszły ksiądz Tadeusz przyprowadził go swojej matce, wiedząc, że ona i to dziecko przytuli. W czasie okupacji chodził na tajne komplety. Niemcy chcieli go wziąć do kopania okopów pod Warką, wtedy rozpoczął dwutygodniową głodówkę. Wycieńczonego, przewracającego się chłopca Niemcy zwolnili. W ostatnim roku okupacji dostał kartę do pracy     w Niemczech, Bóg sprawił, że dostał ataku wyrostka i musiał być operowany. Po wojnie wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie. Po wyjściu rozpoczął pracę duszpasterską w Warce. Wtedy to mieszkańcy zwrócili się do młodziutkiego księdza Tadeusza   o pomoc w postawieniu kaplicy. Ksiądz Kardynał Wyszyński podziwiając upór i wiarę młodego kapłana, mianował go proboszczem Michalczewa. Przez 33 lata budował nowy, wspaniały kościół pracując razem z parafianami. Jego dewizą było - nic dla siebie wszystko dla Boga.

 Ksiądz Tadeusz Stokowski został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach 2 czerwca 1990 roku. 

 

         Życiorys, na podstawie opracowania

siostry księdza Tadeusza Zofii Posłusznej.

 

 

 

 

Jeśli wzruszyła Cię historia naszego Patrona, to prosimy o zapalenie symbolicznej lampki na jego grobie.